Tarımsal Faaliyetlerde Drone Kullanımı 2 4

1-9Aoeq6JzkrZG8MXnaTcMLQ
Drone – Patates Üreticisinin En İyi Arkadaşı

Patates Üreticisinin Hikayesi

0-kNO3dHcCiNjMUEJ1-
NDVI Ekin Haritası – Yaklaşık 607 Dekar

Bir önceki yazımızda tarımsal faaliyetlerde yani zirai faliyetlerde Drone kullanımına giriş yapmıştık. Şimdi örnek bir çalışmadan yola çıkarak ayrıntıları sizlerle paylaşacağız.

Yandaki NDVI referans haritasına baktığımızda, kolayca yatay bir çizgiyle ayrılmış iki farklı bölge bulunduğunu, daha dar olan kuzey bölümünün genel olarak bakıldığında güney tarafına göre farklılaştığı görülüyor.

Aslında bu farklılık tarlaya iki ayrı tür patatesin bilerek yan yana ekilmesinden kaynaklanmaktadır. Patates üreticisi, tarlasının bir bölümüne farklı türde bir patates ekmiştir, her patates türünün kendine has dayanıklılık ve zayıflıkları vardır. Kuzey bölümünde yer alan patates türü uzun süreli depolamaya elverişli bir tür değildir. Güney bölümünde ise uzun süreli depolamaya elveriş bir tür patates ekilmiştir.

 

1-Ce8hKM4umXf7rqaMtL7anQ

Referans haritaları sayesinde üretici, bir sonraki sezonda hangi patates türünü ekeceğine karar verebilecektir.

Uçuş

1--MTZlMiIsTPNgryxTX30mQ

Gelişen haritalama yazılımları sayesinde haritalamak istediğimiz alanı seçmemiz uçuş planı oluşturmamız için yeterli. Planlayıcı otomatik olarak tarama için gerekecek koordinatları dronenun anlayabileceğin şekilde oluşturarak tek tuşla dronenumuza yükleyebilmemize olanak sağlamaktadır. Artık dronenumuz otonom uçuş yapmaya hazır. Tüm tarlayı otomatik olarak tarayacak ve ihtiyacımız olan görüntülerin alınmasını sağlayacak – hepsi tamamen otomatik bir şekilde.

Toplam uçuş süresi, yaklaşık ~20 dakika

Drone iniş yaptığında ise bulut teknolojiler sayesinde bir kaç dakika içinde “ilk görüntüleri” elde edebiliyoruz.

Drone otomatik olarak uçuşunu gerçekleştirdi, önceden belirlediğimiz bir noktaya gelerek iniş yaptı ve daha sahadayken ilk görüntüleri elde edebildik.

Veri Analizi

Bu örnekteki haritalama, bir kaç gün öncesinde etkili olan yoğun yağmur sonrasında elde edilmiştir.

Resmin Tamamı

NDVI haritasındaki geniş kırmızı bölgeler, bir kaç gün önce yağan yağmur yüzünden oluşan su hasarının bir göstergesidir. Aşağıda daire içine alınmış kırmızı bölgeler, kullanılabilir verimli patates elde edilemeyecek bölgeleri göstermektedir, yinede yeşil ve sarı bölgelerden ürün alınabilecektir.

1-UmWKxq-Q4k1eGDIUiDmAeQ
Hızlıca bakıldığında güney bölümünün daha fazla su hasarı aldığı görülebilir

Bu harita üreticiye, kuzey bölümünde yer alan patates türünün güney bölümündeki patates türüne göre bol miktarlı yağışa daha dirençli olduğunu göstermektedir.

Orta Ölçekli Yakınlaştırma

Daha ayrıntılı bir ölçekte baktığımızda bir başka sorunu daha görebiliyoruz – ekim makinesi hatalı işlemiş.

Haritadaki kırmızı yatay çizgiler üreticinin haberi bile olmadan bu bölgelerde ekim makinesinin nasıl hatalı işlediğini gösteriyor.

1-Z5RDJOuFDH8Tc5rumt_b5g
Ekim makinesi tüm bir sıraya ekin yapmamış

Tam Yakınlaştırma

Haritaya ayrıntılarını görebileceğimiz, üreticinin tarlaya gidip her sırayı yürüyerek incelemeden fark edemeyeceği bir ölçekte baktığımızda, bir ayrıntı daha ortaya çıkıyor. Ekim makinesinin tüm sırayı ekmeden geçmesinden daha vahim bir durumla karşılaşıyoruz, makinenin yanlış ayarlanmasından dolayı her sırada tutarsız bir şekilde bazı noktalarda ekim yapmadığını görüyoruz. Üstelik tüm tarlada.

1-_rCgOmiRKiUgRd8kYUrWGg
Bazı noktalar ekim makinesinin yanlış ayarlanmasından dolayı ekilmemiş, üstelik tüm alanda ekim yapılmamış noktalar mevcut

Hesaplama

Üretici, mahsul hesaplaması yaptığında ortaya aşağıdaki gibi sonuçlar çıkmaktadır

1-2BXc7FnfNRXl9cTDhznD5Q
%27 Kırmızı (sağlıksız) %58 Sarı (normal) %15 (sağlıklı)

Kuzey bölümdeki ekim alanın (uzun süreli depolamaya elverişsiz patates ölçülen alanın kabaca %40’ı) güney bölüme göre daha az kırmızı bölge içermekte (depolamaya elverişli patates kabaca %60).

Analiz, üreticinin deneme amaçlı ektiği patates bölümünden %27 lik bir zarar ettiğini kanıtlıyor. Amerika Birleşik Devletlerinde 2007 ve 2009 yıllarında yapılan çeşitli araştırmalara göre 0,4047 hektarlık patates üretimi için 2000 USD – 3000 USD arasında bir masraf yapılmalı, ortalama satış fiyatı ise 4000 USD. Bu durumda üreticinin toplam zararı 16.4308 hektarlık bir alanda 160.000 USD olmuştur.

Tasarruf

Tek bir drone uçuşu üreticinin zamandan ve paradan tasarruf etmesini sağlamıştır.

Zaman

1-K9xI0OSLmFA0jRz0vneQ3A

Drone kullanarak alanın haritalandırılması, üreticiye diğer haritalama yöntemlerine kıyasla en az 72 saat kazandırmıştır. Diğer bir yöntem ise tarlayı ayakta dolaşarak incelemek olabilirdi fakat bu durumda yine tüm görüntüyü görmek çok zor olacaktı.

Üretici aynı gün veriyi görmeli

Para

1-FgWsPxT2-CyqXmR9kCw8Xw Önceki yazımızda belirttiğimiz uydu ile NDVI harita elde etme maliyetine baktığımızda aynı alan için bir seferlik görüntüleme maliyeti 2.300 USD’dir. Ufak bir uçakla alan üzerinde fotoğraf çekimiyle bir görüntü almaya çalıştığımızda ise fotoğraf başına maliyet yaklaşık 300 USD olacaktır, üstelik bu fotolar dik bir şekilde yere dönük olmayacak, Multispektral kameralar kullanılmadığı için bitki analizi yapılamayacaktı. Hiç bir geleneksel yöntemin drone kullanımı kadar kolay ve düşük maliyetli olmadığını görüyoruz.

 

160.000 USD lik kaybın sadece %10’u için önlem alınsa 16.000 USD bir sonraki sezonda tasarruf edilebilir. Üstelik bir dronenun tek direk gideri bataryasını şarj etmek için ödeyeceğiniz elektrik gideri.

Sonuç

 1. Üretici her ne kadar uzun depolama süresi olmasa da güneydeki patates türüne göre suya daha dayanıklı kuzey bölümde bulunan patatesten ekecek.
 2. Ekim yapılırken makine kontrol edilecek
 3. Makinenin ince ayarları yapılacak gerekirse güncellenecek
 4. Drone kullanarak incelemeler yapılacak

 

4 Comments

 1. Drone ların harika bir kullanım alanı. Yazı için teşekkürler. Bir derleme yazısı olduğunu düşünüyorum. Belki fikriniz olabilir diye soruyorum . Acaba aynı yöntem zeytin gibi, elma gibi ağaçlı tarlalardada kullanılabilirmi?

  Metin Yeşiltaş
  1. Merhaba,

   NDVI Haritalama, yapraklı ağaçlar ve bitkilerin görüntülenmesinde oldukça verimli bir yöntemdir. Bu nedenle, Elma ve Zeytin gibi yapraklı ağaçların görüntülenmesinde de kullanılabilir.

 2. Ayçiçeği, Buğday, Çeltik işinde kullanılan bilir mi ???

  1. Merhaba,

   NDVI görüntüleme sistemleri sürekli güncellenmektedir. Ayçiçeği gibi geniş yapraklı bitkilerin analizi için rahatlıkla kullanılabilir. Buğday için bitki henüz yeşil iken analiz yapılabilir. Çeltiğin toprak analizini yapmak zor görünüyor fakat ekildikten sonra yeşil bitki analiz edilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir