Phantom 3 4K, Professional ile kapışıyor ! Yorum Yapın

p4

Teknoloji dünyası 2016 yılına oldukça hızlı girdi. ABD’de düzenlenen CES(Consumer Electronics Show) 2016’da birbirinden ünlü teknoloji firmaları inovatif ve yaşantımıza renk katan yüzlerce ürün tanıttı. Dünya’nın en büyük drone üreticisi DJI, 
CES 2016 kapsamında yeni drone modellerini dronerların beğenisine sundu.

Phantom 3 serisi ile büyük bir çıkış yakalayan DJI, bu fuarda Phantom 3 4K ve Inspire 1 Black’i tanıttı. Öte yandan kullanıcıların aklında Phantom 3 Professional 4K hakkında bazı soru işaretleri oluşmaya başladı.
Bilindiği üzere, Phantom 3 Professional zaten 4K çekim yapabilen bir kameraya sahip. Peki Phantom 3 Professional ve Phantom 3 4K arasındaki farklar neler? Bu yazımızda bu iki harika drone arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları beraber inceleyeceğiz.

Benzerlikler:

Tasarımsal olarak her iki drone’u birbirinden ayırt etmek oldukça güç. Dronelarda kullanılan fiziksel materyaller (gövde, motor, pervane, gimbal, vizyon pozisyonlama sistemi vb.) tamamen aynı. Tıpkı Phantom 3 Professional’da olduğu gibi Phantom 3 4K’da 25 dakika boyunca havada kalabiliyor. Buna ek olarak Phantom 3 4K, selefi Professional’ın sunduğu Ultra HD(4096×2160) video kaydı kalitesinide sunuyor.

Yukarıda görüldüğü üzere her iki drone’da neredeyse aynı. Ancak Phantom 3 4K’nın, Phantom 3 Professional’dan ayrıştığı 3 önemli nokta var.

Video Aktarımı:

Öncelikle, Phantom 3 Professional’da kullanılan Lightbridge sistemine Phantom 3 4K’da yer verilmemiş. Bunun yerine canlı görüntü aktarımı kablosuz ağ (Wireless) ile sağlanıyor. Bunun anlamı daha düşük görüntü kalitesi ve daha dar kapsama alanı olarak karşımıza çıkıyor. Professional 3.5 Km’ye kadar görüntü aktarımı yapabilirken, 4K modeli yalnızca 500 metre mesafeye kadar aktarım yapabiliyor.

Sensör:

Video Aktarım mesafesine ek olarak kameralar her ne kadar benzer olsalar da sensör konusunda farklılaştıklarını belirtmekte fayda var.  Phantom 3 Professional Sony EXMOR 1/2.3” Sensöre sahipken, Phantom 3 4K Sony EXMOR 1/2.3″ CMOS Sensör ile karşımıza çıkıyor.

Fiyat:

Her iki cihazın farklılaştığı son nokta ise tabi ki fiyatları. Teknik özellikleri itibariyle Phantom 3 4K’yı, Phantom 3 Standard üzerinde, Phantom 3 Professiona/Advanced altında bir cihaz olarak konumlandırabiliriz. DJI’ın yurt dışı satış fiyatları ise Phantom 3 Professional için 1.259 $, Phantom 3 4K için ise 999 $

Genel Değerlendirme

Gerçek şu ki, her iki cihaz’da profesyonel kullanıcılara hitap etmesinin yanı sıra aralarındaki farklılıklar oldukça az. Daha iyi bir sensör ve lightbridge teknolojisine sahip olmasına bağlı olarak Phantom 3 Professional’ın bir adım önde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak kullanıcı tercihlerine ve tecrübesine bağlı olarak, bu farklılıkların 260 dolarlık bir farka değip değmeyeceği tabi ki tartışmaya açık bir konu. Bu durumda yapılacak en iyi şey Phantom 3 4K’nın piyasana sürülmesini bekleyip, inceleme videolarını iple çekmek olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir