1 Mayıs’a kadar kayıt yaptırmayan Drone sahiplerine 17 bin TL para cezası 9

Phantom-3-Professional-review-sky

 

Türk hava sahasında içerisinde kullanılan Drone ve İnsansız Hava Araçları(İHA) ile ilgili olarak, Havacılık Genel Müdürlüğü 1 Mayıs 2016 tarihine  kadar Drone ve İHA kaydı yaptırmayan kullanıcıların 17 bin TL’ye kadar para cezasıyla cezalandırılacaklarını açıkladı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) resmi internet sitesinden yapılan duyuruda 500 gr- 25 kg arasındaki İHA‘lar için internet tabanlı kayıt sisteminin bugünden itibaren iha.shgm.gov.tr adresinden hizmet verileceği ifade edildi.. “ Yasak ve tehlikeli sahalarda uçuş yapmak için, uçuş izin başvuru formunu doldurup Genel Müdürlüğe göndermeniz ve izin almanız gerekmektedir “ ifadelerinin yer aldığı duyuruda ayrıca şunlarda belirtildi.

“Talimat çerçevesinde, azami kalkış ağırlığı 500 gr ile 25 kg aralığında olan İHA‘ların ve bunları kullanacak pilotların SHGM tarafından oluşturulan internet tabanlı ‘kayıt sistemi’ne kayıt edilmesi gerekmektedir. Bunun dışındaki azami kalkış ağırlığı 25 kg ile 150 kg aralığında olan ikinci gruptaki İHA’lar ile azami kalkış ağırlığı 150 kg ve daha fazla olan İHA’ların Türk hava araçları tesciline kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Kapalı alanlarda kullanılan İHA’lar, yere veya herhangi bir platforma bağlı olan insansız balon ve benzeri sistemler, devlet insansız hava araçları ve azami kalkış ağırlığı 500 gr’dan daha az olan İHA’ları talimat kapsamı dışındadır.

SHGM’den izin almayı gerektiren operasyonlarda, izin alınmadan İHA uçuşu yapılması ve verilen yetkiler ile belirlenen hava sahaları dışında operasyon gerçekleştirilmesi hallerinde ilgili şahıs ve işletmeye 2920 sayılı Kanunun 5 inci kısmında yer alan ceza hükümleri uygulanacaktır.”

SHGM’nin yapmış olduğu bu duyuruyu göz önünde bulundurduğumuzda, DJI Phantom 2 Vision, Vision Plus, Phantom 3 Professional, Advanced, Standard, S1000, S900, DJI Matrice, Parrot Bebop, Walkera QR 350 ve 350 PRO sahiplerinin zaman kaybetmeden online kaydı gerçekleştirmelerini tavsiye ederiz.

9 Comments

 1. Merhaba.
  Azami kalkış ağırlığı 500 gr olarak belirtilmiş. AR Parrot drone 2.0 cihazının ağırlığı, iç mekan gövdesiyle bile 420 gr oluyor. Üzerine ekleyebileceğiniz yük de 100 gr a bile ulaşmıyor. Bu durumda belirtilen sınıra ulaşmadığı için kayıt gerekli değildir diyebilir miyiz? http://iha.shgm.gov.tr sitesinde hangi drone markalarının bu aralığa girdiğine dair bilgi verilmemiş.

  1. Merhaba,

   Markadan bağımsız olarak kumandalı insansız hava aracınızın toplam uçuş ağırlığı (batarya, korumaları vs. tüm yükler dahil) 500 gr ağırlığını geçmiyorsa kayıt yaptırmanıza gerek yoktur. AR.Drone 2.0 ve Bebop 2 modeli dronelar 500 gr. lık uçuş ağırlıklarıyla kayıt gerektirmeyen dronelardır. Saygılarımızla.

   1. Selamlar. Drone alacağım. 500 gr altı dronelarda kayıt istemiyorlar ancak çekim izni istiyorlar mı? Yani 500 gr altı bir alet aldığımda istediğim zaman izin almadan çekim yapabiliyor muyum?

    1. Ticari faaliyette bulunmak için en büyük mülki idareden izin almanız gerekmektedir.

     http://iha.shgm.gov.tr/tr/8-s-s-s-/

 2. Djı Phantom 1 için kayıt yaptırmak gereklimi bi bilgi

  1. Merhaba,

   Uçuş ağırlığı 500 gr üstündeki her drone kayıt ettirilmelidir.
   http://iha.shgm.gov.tr/tr/8-s-s-s-/

 3. Dronunu kayıt altına almayı başarabilen var mı acaba.yapan varsa nasıl başarabildiği hakkında bilgi verirse sevinirim .internet sitasinden olmuyor.sivil havaciliğa telfonla ulaşilamiyor da

 4. merhaba djı phantom 3 pro azami kalkış ağırlığı nedir nasıl ölçülür

 5. 1280 gram djı phantom 3

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir